Veronika Tikalová

Budapešť dokáže okouzlit

24. 09. 2012 20:27:00
O loňských prázdninách jsem byla s přítelem na náštěvě v Maďarsku, přímo v hlavním městě Budapešť a musím uznat, že mě naprosto okouzlila. Krásné památky, přijemní lidé, i když někdy trochu otravní prodejci... Jejich trhy s čerstvou zeleninou a ovocem mě nadchly! Vždy jsem na nich načerpala novou energii. Jídlo, doprava ani oblečení mi nepřišli nijak předraženy, jako u nás v ČR. Jediné, co mi chybělo bylo nějaké náměstí podobné našemu Václavskému, ano mají Vaci ut, ale to není ono.

1) Trhy pod střechou

2) Hradní vrch, určitě stojí za to ho navštívit!

3) Most svobody - můj oblíbený; Postaven byl mezi roky 1894 a 1896. Původně nesl jméno Františka Josefa I., za jeho osobní přítomnosti byl také otevřen. Délka mostu je 333,6 m, šířka 20,1 m.

4) Náměstí Hrdinů - Hlavní dominantou náměstí je Památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű) orientovaný k ústí Andrássyho třídy. Skládá se z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a jezdeckými sochami knížete Arpáda a šesti kmenových knížat při patě, a kolonády se 14 sochami představující jakýsi pantheon uherských dějin. Zpodobeno je zde osm významných uherských předhabsburských králů a pět vůdců protihabsburských povstání.

5) Zpívající fontána na Marketiném ostrově.

6) Parlament - neogotická budova parlamentu (Országház), sto let stará, 268 m dlouhá a 96 m vysoká. Má téměř 700 místností a na jeho výzdobě se podíleli nejlepší umělci své doby v zemi. Je považován za jednu z největších vládních budov v Evropě.

7) Palác teroru - Jedno z nejmodernějších a nejpůsobivějších muzeí odkazuje na nedávné řádění nacistického a komunistického režimu. Již při vstupu do muzea na vás míří hlaveň tanku a celá expozice působí na návštěvníka velice intenzivně, dojem umocňuje též sténání mučených osob.Most svobody

Náměstí milenia

Zpívající fontána - Marketin ostrov

Parlament

Parlament z blízka

Muzeum Teroru

Zvyšte článku karmu!
Autor: Veronika Tikalová | | karma: 11.72 | přečteno: 1050 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 11 příspěvků.
Poslední z 1. 10. 2012, 23:27

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz