Přestup v Tchaj-peji

Cestou do Sydney jsme si mohli vybrat, kde chceme přestoupit, nakonec nás zaujal přestup na Tchajwanu ve městě Tchaj-pej. Na první cestě jsme měli přestup 14 hodin a na cestě zpět dokonce 17 hodin, což na průzkum města stačí až až. Po dlouhém letu z Frankfurtu na Tchaj-pej jsme byli nejšťastnější, že jsme mohli vylézt a pořádně se protáhnout, umýt se, vyčistit zuby a vzpamatovat se. Určitě bych ocenila nějaký návod, co všechno na letišti obstarat a co ve městě dělat, proto článek budu psát jako takový menší návod, co a jak.

 

VÍZUM. Přiletěli jsme na Taiwan Taoyuan International Airport, které je od města vzdálené kolem hodiny cesty autobusem. Jestli se tedy rozhodnete odjet z letiště do centra a podívat se jak se žije místním, vyplníte mini papír, se svým jménem, číslem pasu, apod., potom si musíte obstarat vízum, což znamená odejít z letiště a cestou jim u přepážky odevzdat vyplněný mini papír a nechat si do pasu vrazit razítko s vízem na 90dní. Záležitost asi na 5 minut.

PENÍZE. Rozhodně se vyplatí vybrat si peníze z bankomatu (ukrývá se většinou vedle směnárny, označení ATM), než si měnit peníze ve směnárně, já si vybrala 3000TWD a z účtu se mi strhlo zaokrouhleno 2500Kč (i s poplatkem za výběr 100Kč, mám ČSOB). Jen si pamatujete, co máte za typ karty – debit/credit a visa/mastercard – většina lidí má debitku.

 

 

AUTOBUS. Když už máte vízum a peníze, je na čase vyrazit do města. Stavte se u infostánku, kde si vezměte mapku s městem, určitě se hodí, jsou na ni i vyznačené památky. Pokud se chcete na něco zeptat, zde je asi vaše jediná příležitost, protože dál už anglicky prakticky nikdo neumí. Pokud máte vše, stačí přejít na autobusové nádražíčko, které je v přízemí letiště. Zde najdete přepážky pro prodej lístku na autobus, stejné jako v ČR. Najděte si přepážku, kde se prodávají lístky na autobus „1819 to Taipei Main Station“ lístek stojí 125TWD a dostanete se s ním do samotného centra, cesta trvá 55min, ale většinou jsou před městem zácpy, takže se cesta trochu protáhne. *Nebojte se, zastávky se hlásí a jsou psané i anglicky, jen jsou všechny zastávky na znamení.

 

TCHAJ-PEJ. Když dorazíte na Main Station doporučuji jít přes Peace Park pěšky na Zhongzheng Memorial Park, který je naprosto uchvacující a najdete zde i Chiang Kai‑shek Memorial Hall. Cestou si kupte něco k jídlu, ale předem upozorňuji, že všechno chutná úplně jinak, než v Evropě, upřímně, mně všechno dost smrdělo a nepřišla jsem skoro ničemu na chuť, až na sladké pečivo, ale mí společníci si dávali do nosu a chutnalo jim moc J . Buďto můžete pokračovat nějakým autobusem, či metrem na slavnou 101, nebo to můžete vzít pěšky (my se prošli) přes Daan Forest Park a pak po hlavní ulici, stále rovně, až dojdete k budově 101. Tchaj-pej 101 je čtvrtý největší mrakodrap na světě a ukrývá se v něm nejrychlejší výtah světa 1010m za jednu minutu. Budova má celkem 101 pater a dosahuje výšky 509 m. Stavba byla dokončena v roce 2004 a slavnostně otevřena 31. prosince 2004. Poznáte ji hned na první pohled, má tvar bambusu a je to nejmodernější a nevyšší místní budova. Ve 101 doporučuji dát si oběd a můžete zde i nakoupit spousty dalších věcí. Po tom co se projdete po ulici a podíváte se do místních kuchyní, nebudete mít chuť dát si něco „z ulice“.
Zpátky na Main Station jsme prošli další ulicí, kde jsme navštívili National Dr. Sun Yat-Sen Memorial Hall. Cestou potkáte několik dalších obchodů, doporučuji koupit si místní čaj, chutná opět úplně jinak naše evropské a na jeho chuť si budete muset zvyknout, ale pak vám zachutná. A taky jejich mini pineapple cake. Na letišti se nebojte, že vám čaje a maličkosti zabaví nebo tak, s tím vůbec nebyl problém. Co nás překvapilo, že dáma před námi pronesla i dva velké deštníky s hrotama… *Dejte si velký pozor, když budete přecházet, většina skútristů zde jezdí i přes přechody a zvláštně se na nich otáčejí, tak POZOR! *Na další přestup se podívejte, jestli ve městě není nějaký festival, kde se dá strávit několik hodin.

 

ZPĚT NA LETIŠTĚ. Po té co jsme si prošli několik parků, 101 a obchody měli jsme toho už dost a vydali se zpět na letiště. Musí se dojít opět na Main Station, ale musíte ještě dál, za vlakové nádraží až na autobusové nádraží Kuo-kuang Motor Transport – doporučuji si ho zadat do map na mobilu, protože je zde ještě jedno obří autobusové nádraží, ale to nechcete. Na Kuo-kuang Motor Transport najdete opět přepážku na autobus 1819, kupte si lístek a můžete vyrazit zpět na letiště, cesta je trochu delší, protože má o pár zastávek víc a jede zezačátku jinou cestou, tak se nebojte, že jedete špatně. Sedněte si k okýnku a pozorujte místní krajinu, která je krásná, což se o domech říct nedá. Většina domů je nalepená hned na dálnice a jsou dost strašné, budete si říkat, jak krásné je žít v ČR.

 

LETIŠTĚ. Až dorazíte na letiště a budete mít hlad, je zde pár krámků s občerstvením, po odbavení naleznete Duty free a další obchody, které jsou na každém letišti. Pokud poletíte až večer, dejte si pozor, protože se zde skoro všechny obchody zavírají ve 22hod, některé dokonce ve 21hod.

 

Hezký přestup přeji!

 

 

 

Autor: Veronika Tikalová | středa 17.12.2014 14:55 | karma článku: 15,24 | přečteno: 1137x